Borç yapılandırmasında çiftçiye faiz kazığı!

”Çiftçiye üvey evlat muamelesi yapılarak, faizde kazık atılıyor!”

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, üreticinin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcunu yeniden yapılandıran düzenlemenin “yüksek faizle” yapıldığına işaret edilerek, “Çiftçiye üvey evlat muamelesi yapılarak, faizde kazık atılıyor” dedi.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Aygun, çiftçilerin büyük kısmının kredi kullandığı Ziraat Bankası’na olan borçların yok sayıldığını vurguladı. Aygun, “Tüm borçların faizi silinmeden çiftçi üretimde kalamaz” diye konuştu. Aygun, iktidardan milyar dolarlık ihale alan yandaş işadamı borçlarının faizlerinin silinirken, ülkenin gıda güvencesi olan üreticinin içinde bulunduğu borç çıkmazının yok sayılmasına isyan etti. Kasım ayında TBMM’den geçen Torba Yasa’da vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları, trafik, seçim, nüfus para cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu’na göre kesilen para cezaları, kara yollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen para cezaları gibi tüm idari para cezalarının yapılandırma kapsamına alındığını kaydeden Aygun, “Hatta bu yasada alacak Yİ-ÜFE oranları dikkate alınarak hesaplanan bir faizle ödenirse, faiz ve cezaların silinmesi yönünde düzenleme yapılmıştı. Çiftçiye yapılan düzenlemede ise fahiş faizler uygulanıyor. İnsafsızlığın son noktası” diye tepki gösterdi.

TAKİPTEKİ KREDİLER KATLANDI

Borç batağındaki 364 bin 329 çiftçinin 2020 yılında Tarım Kredi Kooperatifi’nden 8 milyar 260 milyon lira kredi kullandığını anlatan Aygun “Bunlardan ne kadarının haciz ve icra kapsamına girdiğinin henüz bilmiyoruz. 2020 öncesinde kredi kullananların ne kadarının icralık olduğunu bilmiyoruz. Yasa Teklifi görüşülürken bunları Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Fahrettin Poyraz’dan öğreneceğiz” dedi. 

Aygun, çiftçilerin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan toplam borcunun ise 142 milyar liraya ulaştığına vurgu yaptı. 

Aygun, şöyle devam etti:

“2015’te tarım sektöründe takipteki kredi miktarı 1,4 milyar iken 2020 sonunda takipteki krediler 5,4 milyara çıkmış durumda.  Tarım Kredi Kooperatifi çiftçilere yüksek faizle kredi veriyor. Borcu yapılandıran düzenlemede de yüksek faiz var. Çiftçi faiz ödemekten borç ödeyemez hale geldi. Tarım Kredi Kooperatifleri geçmiş yıllarda çiftçi dostu değil, tefeci gibi yüzde 41 faiz uyguladı. Çiftçi borcu bu nedenle katlandı. Çiftçinin sesini duymayan ve üzerine karabasan gibi çöken bu iktidarla tarım dibe vurur!”

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

ZİRAAT BANKASI BORÇLARI YAPILANDIRMA DIŞI

Aygun, 2017’de çıkarılan yapılandırmada Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların yapılandırılırken yüzde 11 ve yüzde 5 faizin esas alındığını, şimdi ise bu oranların sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 12’ye yükseltildiğini kaydetti. 2017 tarihli yapılandırmada hem Ziraat Bankası hem de Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların yeniden yapılandırılırken TBMM’ye sunulan yeni teklifte sadece Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borcun yeniden yapılandırıldığını anlatan Aygun, şöyle devam etti:

“Yeni yapılandırmaya göre, Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olan çiftçinin yapılandırılacak esas borcu için yapılandırma tarihine kadar yüzde 18 faiz uygulanacak. Yapılandırıldıktan sonra yılık yüzde 12 oranında faiz uygulanacak. Taksitlendirilen borcun yüzde 30’u peşin olarak 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödenecek. Kalan Tutar, 2022 yılının Ekim ayından başlamak üzere üç eşit takside bölünecek. Yani son taksitin 2024 Ekim ayında ödenmesi gerekecek. Uygulanan faizler yüksektir. Ancak icra masrafları ve haciz masrafları çok yüksek rakamlara ulaşıyor. Bunun için çözüm getirilmemiş.”

KOMİSYON BAŞKANI İLE KONUŞTUM

Aygun, “yapılması gereken çiftçinin borcunun faizinin silinip anaparanın 5 eşit takside bölünerek çiftçinin üretime devam eder hale getirilmesi olduğunu” söyledi. Bu konuda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda teklifleri olduğunu kaydeden Aygun, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Cevdet Yılmaz ile görüşerek teklifimin iktidarın teklifi ile birleştirilmesini istedim. Çiftçiden yana iseler gereğini yaparlar” diye konuştu.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir