CHP’den: Arpa ithalatına tepki

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, arpa ithalatının hızla devam ettiğini belirterek,

“Tarlada ürün hasadı bitmeden arpa açığının üç katı kadar arpa ithalatı gerçekleşti. Demek ki resmî kurumların saptadığı 450 bin ton açığı en az üç kat fazla olarak okumak gerekiyor” dedi.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında %25 tasarruf, Verimde %40 artış sağlayın.

Niğde merkez ilçeye bağlı belde ve köylerde hububat üreticileri ve hayvan yetiştiricileriyle bir araya gelen Gürer, arpa üretimindeki verim kaybının ve saman temininde yaşanan sorunların yanında, sanayi yeminde de fiyatların besiciyi zora soktuğunu belirterek, “Arpa ithalatı tam gaz devam ediyor. ‘450 bin ton açığımız var’ diyen yetkililer üç kat fazla arpa ithalatı yapıyor. 3-4 Ağustosta yeni ithalat ihalesi var. Geçen yılın hasat dönemine göre bakıldığında bile bir önceki yılın fiyatını katlayan fiyatlarla saman alan yetiştiriciler, hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor” dedi.

3 Kat Fazla Okumak Gerekiyor

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), bu yıl arpa için 1750 lira taban fiyatı açıkladığını anımsatan Gürer, “Ancak TMO, ülkemizde bu fiyatla arpa alımı yapamadı. Çünkü piyasada arpa fiyatları 2 bin 500 liraya kadar yükseldi. TMO ise çözüm olarak ithalata yöneldi ve 2 bin 400 liraya arpa ithal etti. Bu durum arpada devam eden sorunu çözmeye yetmedi. Bu sefer ikinci ithalat yapıldı. Bu ithalat süreci de arpanın hızını kesmedi. İlk ithalata göre ikinci ithalat daha düşük fiyatla gerçekleşti. Hasat döneminde, bir ay içinde iki ayrı fiyatla ithalat gerçekleşti. TMO bu sefer 3-4 Ağustos tarihlerinde 515 bin ton arpa ithal edileceğini duyurdu. Tarlada ürün hasadı bitmeden arpa açığının üç katı kadar arpa ithalatı gerçekleşti. Demek ki resmî kurumların saptadığı 450 bin  ton açığı en az üç kat fazla olarak okumak gerekiyor” diye konuştu.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında %25 tasarruf, Verimde %40 artış sağlayın.

KAYNAK