Çiftçi sayısında % 8,9 daralma!

TEPAV’ın 2020 Aralık ayı raporu

TEPAV’ın 2020 Aralık ayı verilerini dikkate alarak hazırladığı raporda, Kovid-19 salgınının etkilediği sektörlerin istihdamında yüksek oranlı düşüşlerin devam ettiği belirtildi.

Rapora göre, Aralık ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 4,4 oranında artarken, çiftçilerde ise yüzde 8,9 daralma yaşandı. Ekonomideki durgunluk tüm sektörleri etkiliyor. Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) hazırladığı İstihdam İzleme Raporu’nda sektörlerin içinde bulunduğu zor durumu gözler önüne serdi. Raporda, inşaat sektörü başta olmak üzere tarım ve birçok sektörde yaşanan durgunluğu ortaya koyarken, istihdamda da yaşanan azalma ekonominin gerçek tablosunu gözler önüne serdi.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

DARALMA AĞUSTOS 2019’DAN BERİ HIZLANDI

Rapora göre, Aralık ayında sigortalı çalışan sayısı yıllık olarak yüzde 4,4 oranında artarken,  çiftçilerde ise yüzde 8,9 daralma yaşandı. Çiftçi sayısında Ağustos 2019’dan itibaren hızlanan daralma eğiliminin salgınla birlikte derinleştiği belirtilen raporda, kamu sektöründe sigortalı çalışan sayısındaki artışın ise yüzde 1,3 olarak belirlendi.

BİRÇOK SEKTÖRDE İSTİHDAM KAYBI YAŞANDI

Covid-19 salgınının etkilediği sektörlerin istihdamında yüksek oranlı düşüşler devam ettiği belirtilen raporda, söz konusu sektörlerin başında konaklama ve yiyecekte yüzde 9,9 istihdam kaybının yaşandığı kaydedildi. İmalat, inşaat, gayrimenkul faaliyetleri ve toptan ve perakende ticaret sektörlerinde 2020 yılının en yüksek istihdam artışlarının gerçekleştirildiği aktarılan raporda, son bir yılda işyeri sayısı 63 sektörde artığı kaydedildi.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir