Gürer: Tarımda son 30 yılın en kötü dönemi yaşanıyor!

Ömer Fethi Gürer, ithalata dayalı bir tarım politikasının izlendiğini ve tarımda son 30 yılın en kötü döneminin yaşandığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; ithalata dayalı bir tarım politikasının izlendiğini, yakında ithal edilecek ürün bulmakta da zorlanılacağını kaydetti. Pandemi koşulları, yüksek enflasyon ve artan girdi maliyetlerinin üreticiyi zor durumda bıraktığını söyleyen Gürer; üreticinin banka ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının 5 yıl süreyle ertelenip, faizlerinin silinmesi gerektiğini ifade etti.

Tarımda uygulanan yanlış politikaların, üreticileri iflasa sürüklediğine değinen Gürer; ithalata yönelik bir uygulama izleyen iktidarın, Türkiye’de tarımın yurt dışından tarıma yön veren büyük şirketlerin kontrolü altında yürüyen bir sisteme dönüştürdüğünü iddia etti.

Niğde’nin köy ve kasabalarında üreticilerle bir araya geldiğini ve tarımda son 30 yılın en sorunlu döneminin yaşandığına şahit olduğunu anlatan Gürer; Niğde’de depolarda 500 bin tona yakın patatesin çürümeye başladığını, birçok köyde patatesin hayvan yemi olarak kullanılmaya başladığını vurguladı.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir