Jeologlar, Mars’ta bitki yetiştirmeye yardımcı olmak için toprak koşullarını simüle ediyor

marsta tarım

İnsanlığın bir sonraki dev girişimi Mars’ta olabilir. Ancak bu görevler başlamadan önce, bilim insanlarının kızıl gezegende ekin yetiştirmeyi öğrenmek de dahil olmak üzere çok sayıda çığır açacak ilerleme kaydetmeleri gerekiyor.

Pratik olarak konuşursak, astronotlar uzayda sonsuz bir üst toprak kaynağını taşıyamazlar. Dolayısıyla, Georgia Üniversitesi jeologları, halihazırda gezegenin yüzeyinde bulunan malzemeleri en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını buluyorlar.

Bunu yapmak için, Mars’ta bulunan malzemeleri taklit eden yapay toprak karışımları geliştirdiler. Icarus dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar Mars toprağının ne kadar verimli olabileceğini belirlemek için yapay toprakları değerlendirdiler.

UGA jeoloji doktora adayı ve çalışmanın baş yazarı Laura Fackrell, “Mars’ın yüzeyinde kolayca elde edebileceğiniz malzemelerin belirli özelliklerini simüle etmek istiyoruz” dedi. Bu Mars karışımlarının mineral yapısını veya tuz içeriğini simüle etmek, bize toprağın potansiyel verimliliği hakkında çok şey söyleyebilir. Besinler, tuzluluk, pH gibi şeyler bir toprağı verimli kılan şeylerin bir parçasıdır ve Mars topraklarının bu spektrumda nerede olduğunu anlamak, yaşayabilir olup olmadıklarını ve değilse, onları yaşayabilir hale getirmek için kullanılabilecek uygulanabilir çözümler olup olmadığını bilmenin anahtarıdır. . “

Son on yılda, Marslı yüzey araştırmaları, gezegenin yüzeyinin kimyasının anlaşılmasını genişletti. Ekip, NASA’nın yüzey örneklerinden alınan verileri kullanarak, benzerleri geliştirmek için regolit veya yüzeye yakın gevşek malzeme üzerinde çalıştı.

Kullanılan malzemeler toprak, kil mineralleri, tuzlar ve Mars yüzeyinden gevşek malzeme kepçe ile veya ana kayadan çıkararak elde edilebilen diğer malzemelerin karışımlarını taklit eder.

İnce atmosferi, aşırı soğuk ve düşük oksijene rağmen, Mars’ın yüzeyinin nitrojen, fosfor ve potasyum dahil olmak üzere bitki temel besin maddelerinin çoğunu içerdiği bilinmektedir.

Besinlerin varlığı büyük engellerden birini başarır, ancak yine de daha fazla zorluk vardır. Fackrell, “Sorunlardan biri, varlıklarının bitkiler için erişilebilir oldukları anlamına gelmemesidir” dedi. “Eğer toprağa bir bitki koyarsanız – sadece demir veya magnezyum orada olduğu için bitkinin onu topraktan çekebileceği anlamına gelmez.”

Ayrıca, besinler yeterli miktarda bulunabilir veya bulunmayabilir veya konsantrasyonları bitkiler için toksik olacak kadar yüksek olabilir.

Simüle edilmiş Mars topraklarını kullanan Fackrell ve diğer araştırmacılar, yapay simülanların dokularının kabuklu ve kurumuş olduğunu keşfettiler; bu, Mars topraklarının bazı beklenmedik koşullarını yansıtarak bunların kullanımını daha zor hale getirebilir.

Bu zorluklar, imkansız olmasa da çok zor bir göreve eklenir. UGA öğretim üyeleri Paul Schroeder, Mussie Habteselassie ve Aaron Thompson’dan oluşan grup, tarım bilimine bakarak, toprağın durulamasından bitkilere yardımcı olmak için bakteri veya diğer mantarlar gibi aşılayıcıların toprağa eklenmesine kadar uzanan çeşitli önerileri uyarlar. büyümek.

Jeomikrobiyoloji çalışmalarına Schroeder ile başlayan Fackrell, “Belirli bakteri ve mantar türlerinin bitkiler için yararlı olduğu biliniyor ve Mars’ta gördüğümüz gibi stres koşulları altında onları destekleyebilir” dedi. Rusya’nın Uzak Doğusundaki Kamçatka Yarımadası’ndaki kaplıcalarda yaşayan mikropların karşılaştığı aşırı ortamlar.

Bilim adamları ayrıca, Dünya için tarımsal araştırmalardaki potansiyel yenilikler için yaptıkları araştırmalardan da çıkarımlar görüyorlar. Fackrell, “Mars’ta çiftçilik hakkında öğrendiğimiz her şey, Dünya üzerindeki zorlu ortamlarda çiftçiliğe yardımcı olabilir ve bu da sürdürülebilir bir gelecek inşa etmemize yardımcı olabilir,” dedi.

Nihai çözüm ne olursa olsun, Mars’a insanlı bir görev olasılığı, yiyecek yetiştirme yeteneğine bağlıdır.

“Bakmanın birden fazla yolu var, ancak bir seçenek, zaten orada olanı bir saksı ortamı olarak kullanmak ve bunu yapmanın uygun bir yolu olup olmadığını veya tüm bitki malzemelerini yanınızda getirmek zorunda olup olmadığınızı anlamak olabilir. “Fackrell dedi. “Bu yiyeceği sağlamak için Mars toprağını kullanıp kullanamayacağımız sorusu, insanlı görevlerin fizibilitesini belirlemede uzun bir yol kat edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir