Konya’da obruk sayısı 600’e çıktı

Yer altı suları çekildi

Konya’nın Karapınar ilçesinde, yer altı sularının çekilip toprağın çökmesiyle meydana gelen obruk sayısı 600’e ulaştı.

Konya’nın Karapınar ilçesinde, yer altı sularının çekilip toprağın çökmesiyle meydana gelen ve daha önce 350 olarak bilinen obruk sayısının 600’e ulaştığı açıklandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Karapınar bölgesinde obrukların sayısı, yeri, oluşturdukları riskler ve obruk olabilecek bölgelerin belirmesi için çalışma yapıldı.

Yapılan çalışmayla; havzada obruk oluşabilecek yerler, obruk riski taşıyan, taşımayan ya da olabilecek olan yerler harita ile ortaya konulup, daha sonra kamuoyuna sunulacak.

Kimyasal gübre kullanımınızı TerraBora ile azaltın.

Geçen yıla kadar sayıları 350 olarak tespit edilen obrukların, son kontrollerle beraber sayılarının 600’e çıktığı ve havzanın tamamının ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğu belirtildi. Konuyla ilgili görüş bildiren uzmanlar ise, tarımsal alana dönüşen meralarda kullanılan yer altı sularının hızla çekilmeye devam ettiğini; tarım sektörü, ziraat odaları ve ziraat mühendisleri tarafından ortak bir çözüm bulunması gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir