Tarım Kredi Genel Müdürü ile ilgili şok suç duyurusunda dikkat çeken takipsizlik kararı!

Çiftçi karara itiraz etti!

Tarım Kredi ortağı olan Polatlılı çiftçi Nihat Babaözü, Tarım Kredi Genel Müdürünün hukuksuz atamasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusuna, savcılık esasa girmeden takipsizlik kararı verdi. Tarım Kredi ortağı savcılığın esasa girmeden verdiği bu karara itiraz etti. Hukukçular, esasa girmeden verilen takipsizlik kararının çiftçi ortağının elini kuvvetlendiren bir karar olduğuna dikkat çekiyorlar.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan hukuksuz atamayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Savcı, esasa girmeden hukuksuz atamada, atamayı yapan yönetim kurulu üyeleri ile ilgili kamu zararı tespiti yapılamadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Ancak savcılığın, Genel Müdürün atamasının hukuka aykırı olmadığı yönünde bir karar veremeyerek sadece bu atamayı yapanların kamu zararına neden olmadığı yönünde kısmi bir hükümle takipsizlik kararı vermesi dikkat çekti.

TARIM KREDİ ORTAĞI TAKİPSİZLİK KARARINA İTİRAZ ETTİ

Babaözü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının esasa girmeden verdiği takipsizlik kararına itiraz ederek, kanuna ve mevzuata aykırı olarak atanan Genel Müdürün sadece Merkez Birliğinden değil, Gübretaş’tan da aldığı maaş, harcırah vb. giderlerin kamu zararı niteliği taşıdığına dikkat çekti. 

İTİRAZ DİLEKÇESİNDE DİKKAT ÇEKEN İFADELER

Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine verilen itiraz dilekçesinde; “İşbu kamu zararını hukuka, usule, mevzuata aykırı atanan kişi veya kişilerden tahsilini sağlamayan Yönetim Kurulu üyeleri hem usulsüz atama hem de kamu zararının tahsil edilmemesinde ilgili kanunlar gereğince kamu görevlisi gibi sorumludurlar. Bu işleme imza atan Yönetim Kurulu üyeleri kamu zararından sorumludur” denildi.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

ANKARA BÖLGE İDARE MAHKEMESİNİN KARARI ÖRNEK GÖSTERİLDİ 

Diğer yandan Babaözü, itiraz dilekçesinde Ankara Bölge İdare Mahkemesinin verdiği bir kararda; Abdullah Gül Üniversitesi Rektörlüğüne 10 yıllık süre şartını taşımadan atanan genel sekretere yapılan maaş harcamaları vs. ödemelerin hukuka aykırı olduğu, kamu zararı oluşturduğu ve tahsilinin gerektirdiğine yönelik kesin kararını da delil olarak sundu. 

HUKUKSUZ ATAMAYI YAPAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE ÜYELERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞTU 

Bilindiği üzere, Tarım Kredi ortağı olan Polatlılı çiftçi Nihat Babaözü, Tarım Kredi Kooperatiflerinde yaşanan hukuksuz atamayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak, yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen Fahrettin Poyraz’ın atamasını yapan ve bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Tarım Bakanından sakladıkları gerekçesiyle dönemin Merkez Birliği Yönetimi Kurulu Başkanı Selahattin Külcü ve 8 yönetim kurulu üyesi hakkında görevi kötüye kullanmadan dolayı kamu davası açılması talebiyle suç duyurusunda bulunmuştu.

HUKUKÇULAR SAVCILIĞIN KARARININ ÇİFTÇİNİN HAKLILIĞINI ORTAYA KOYDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının takipsizlik kararında mevcut atamadaki hukuksuzlukla ilgili hiçbir yorum yapmadan sadece bu atamanın kamu zararına neden olmadığı yönünde bir gerekçeyle takipsizlik kararı vermesi dikkat çekerken, hukukçular savcılığın bu kararının suç duyurusunda bulunan Tarım Kredi ortağının haklılığını ortaya koyarken, elini kuvvetlendiren bir karar olduğuna işaret ediyor.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir