Yetiştiriciler dikkat etmeli! Bakla Zınnı böceği uyarısı mahsule zarar veriyor

Meyve ağaçlarının yaprak ve meyvelerini yiyerek zarar veren ‘Bakla zınnı’ böceği zararlısıyla mücadele konusunda meyve üreticilerine ilgili tarım ve orman müdürlükleri ikazda bulunuldu.

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce meyve ağaçlarının yaprak, tomurcuk ve meyvelerini yiyerek zarar veren ‘Bakla zınnı’ böceği zararlısıyla mücadele konusunda meyve üreticilerine uyarılarda bulunuldu. Konuyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Meyve bahçelerinde bakla zınnına karşı mavi leğenlere yarıya kadar su doldurularak bahçelere yerleştiriniz. Bakla zınnı erginleri, yaklaşık 10 milimetre boyda ve siyah mat renklidir. Vücudunun üzeri sık ve oldukça uzun sarı tüylerle kaplıdır. Kın kanatların üzerinde beyaz lekeler bulunur. Kışı ergin döneminde toprakta geçirir. İlkbaharda, meyve ağaçlarının ve diğer bitkilerin çiçek açtıkları zaman çıkan erginler, daha çok çiçeklerle beslenirler.

Nasıl zarar veriyor?

Erginler, meyve ağaçları ve diğer bitkilerin çiçeklerinin dişi ve erkek organlarını, genç yaprakları, tomurcuk ve meyveleri yiyerek zarar verirler. Bu yüzden ağaçlarda meyve olmaz.

Hangi bitkilere zarar veriyor?

Bakla zınnı polifag bir zararlıdır. Bütün meyve ağaçları, bağ, hububat, süs bitkileri, bazı sebze ve yabancı otlarda beslenerek zarar yapar.

Kaynak: tarimdanhaber.com