Ziraat Odaları Birliğinden çiftçiye ÇKS uyarısı! Çiftçilik belgesi için son gün ne zaman?

Çiftçilerin tarımsal faaliyetlerinde önemli bir belgesi olan ÇKS kaydında son günler yaklaşıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, çiftçileri ÇKS kaydı konusunda uyardı.

Çiftçilerin başta tarımsal destekler olmak üzere, indirimli kredilerden yararlanmak ve TMO gibi kurumlara ürün verebilmesi için ÇKS kaydını yaptırması gerekiyor. Tarımsal faaliyette bulunan çiftçiler için ÇKS kaydı bu kadar önemli olmasına rağmen son yıllarda ÇKS kaydı yaptıran çiftçi sayısının azalması dikkat çekiyor. Peki, 2022 yılı ÇKS kaydı ne zaman sona eriyor? ÇKS kaydı ne zamana kadar yaptırılabilecek? Çiftçilik belgesi nedir, ne işe yarar? ÇKS kaydı yaptırmayanlar tarımsal faaliyette bulunabilecek mi? TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, konuyla ilgili olarak açıklama yaparak, ÇKS kaydı konusunda çiftçileri uyardı. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları, 30 Haziran 2022 tarihinde sona erecek. ÇKS kaydı yaptırmayan üreticilerimiz, desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor ve düşük faizli kredi kullanamıyor” uyarısında bulundu. Bayraktar, çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için ÇKS başvurularını son güne bırakmaması gerektiğini de söyledi.

ÇKS KAYDI YAPTIRAN ÇİFTÇİ SAYISI SON YILLARDA AZALIYOR

ÇKS kayıt süresinin bitmesine son 1 hafta kaldığını hatırlatan Bayraktar’ın açıklaması şöyle: “Çiftçilerimizin tarımsal faaliyetini sürdürmesinde katkısı olan destekleri alabilmesi ve diğer avantajlardan faydalanabilmesi için, tarımsal faaliyetin yapıldığı tüm tarım alanlarının ÇKS kaydının yapılması oldukça önemlidir. ÇKS’ye kayıtlı alan ve çiftçi sayısı yıldan yıla değişmekte ancak son yıllarda azalmaktadır. 2003 yılında 2 milyon 765 bin çiftçi ÇKS kaydı yaptırırken, 2020 yılında 2 milyon 127 bin çiftçi ÇKS kaydı yaptırmıştır. 2003-2020 yılları arasında ÇKS’ye kayıt yaptıran çiftçi sayısında yüzde 23 oranında azalma oldu.

2003-2020 YILLARI ARASINDA ÇKS’YE KAYIT YAPTIRAN ÇİFTÇİ SAYISI YÜZDE 9.3 AZALDI

Benzer şekilde 2003 yılında 16,73 milyon hektar iken, 2020 yılında ise 15,18 milyon hektar alan ÇKS kaydına alındı. 2003-2020 yılları arasında ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısında yüzde 9,3 oranında azalma yaşandı. 2021 yılında ise ÇKS’ye kayıt yaptıran çiftçi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,1 oranında artış ile 2 milyon 173 bine ulaştı. Buna rağmen ÇKS’ye kayıtlı alan yüzde 0,1 oranında azalarak 15,16 milyon hektara geriledi.  

ÇİFTÇİ NEDEN ÇKS’DEN UZAKLAŞIYOR?

Çiftçilerimiz tarımsal üretim faaliyetlerine devam ettikleri halde çeşitli nedenlerle ÇKS kaydı yaptıramıyor. Çiftçilerimizin tarım yaptıkları alana yönelik başvurularını zamanında yapmalarının önemi yanında, tarım yapıldığı halde çeşitli gerekçelerle ÇKS kaydına engel teşkil eden sorunların da çözümlenmesi ve ÇKS kaydı yaptıramayan çiftçilerimizin kayıtlarının yapılması da oldukça önemlidir.

8.3 MİLYON HEKTAR TARIM ARAZİSİ KAYIT ALTINA ALINAMIYOR

Ülkemizde 2021 yılı itibariyle 23,44 milyon hektar alanın 15,16 milyon hektarı ÇKS’ye kayıtlıdır. ÇKS başvurusunu yapmayan üreticilerimiz yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri ve prim uygulamaları gibi desteklemelerden yararlanamıyor. Ayrıca düşük faizli kredi kullanamıyor, TMO gibi kurumlara ürün veremiyor, devlet destekli tarım sigortasına başvuramıyor. Bu durumda ülkemizde 8,3 milyon hektar tarım arazisi kayıt altına alınamıyor. Bu alanların bir kısmında üretim devam etse de üretici destekten faydalanamıyor.

Bütün bunların yanında yıl içerisinde yaşanan herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelen zarar doğrultusunda kredi borçlarının ertelenmesi uygulamasında veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklemelerde çiftçilerimizin mağdur olmamaları için ÇKS başvurularını ertelemeden mutlaka yaptırmaları gerekiyor.

2022 YILI ÇKS KAYDI BAŞVURUSU NE ZAMAN SONA ERİYOR? ÇKS BAŞVURUSU NEREYE YAPILACAK?

2022 yılı ÇKS kaydı başvurusu geçtiğimiz Eylül itibariyle başlamış olup, 30 Haziran 2022 günü mesai bitiminde son bulacaktır. 27 Mayıs 2022 tarihi itibariyle 1 milyon 702 bin çiftçinin 12,83 milyon hektar alan için ÇKS kaydını yaptırdığı görülmektedir. Başvuru süresinin bitmesine bir ay kala gerçekleşen bu rakamlar oldukça yetersizdir. Çiftçilerimiz son başvuru gününü beklememeli, yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak Odalarımızdan alacakları çiftçi belgesi ve diğer belgeler ile Tarım ve Orman bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine bir an önce başvurusunu yapmalıdır.”

Kaynak: Tarımdan Haber