Ali Kırali: Tarım Aydınlatma Platformu oluşturacağız

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Başkanı Ali Kırali, KAP benzeri bir oluşumu tarım piyasaları için oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Bloomberg’den İrfan Donat imzalı habere göre; Türkiye Ürün İhtisas Borsası Başkanı Ali Kırali, Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) benzeri bir oluşumu tarım piyasaları için oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

Kırali; KAP gibi, tarım alanında da benzer bir projeyi Borsa aracılığıyla hayata geçirmeyi planladıklarını, projeye Tarım Aydınlatma Platformu (TAP) adını verdiklerini dile getirdi. Kırali konuyla ilgili olarak, “Açıklanması gereken arz ve talebin, alım ve satım kararını verenlerin bilmesi gereken bütün bilgilerin, verilerin tek elden piyasaya sunulacağı bu platformu önümüzdeki aylarda devreye almak istiyoruz. Bütün bunlar etkin fiyat oluşumu için çok önemli faktörler. Bunların hepsini borsanın çatısı altında hayata geçirmek için çalışıyoruz” dedi.

Kimyasal gübre kullanımınızı TerraBora ile azaltın.

Ali Kırali, yatırım kararları verilirken finansal taraftaki veri ve bilgi akışı tarım tarafıyla kıyaslandığında içerik zenginliği ve yoğunluk açısından ciddi farkların olduğunu ve tarım verileri dağınık olduğu için de insanların; yatırım, üretim, satın alma, satış yapma kararı alırken nereye bakacağını bilemediğini kaydetti. Kırali, TAP ile bu açığı kapatmak istediklerini söyledi.

TAP portalı ile lisanslı depo işletmeleri, yetkili sınıflandırıcı işletmeler, aracı kuruluşlar ve tarımsal piyasalar için önemli kurum ve kuruluşlara ilişkin güncel genel bilgilere tek kanaldan, hızlı ulaşım imkanı sağlanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir