Ziraat Bankası’ndan çiftçilere tasarruflu sulama kredisi

Ziraat Bankası, modern basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması amacıyla, çiftçiler için uzun vadeli tasarruflu sulama kredisini uygulamaya koydu.

Ziraat Bankası, tarımsal sulamada modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve su kaynaklarının verimli kullanılması amacıyla, çiftçiler için uzun vadeli tasarruflu sulama kredisini uygulamaya koydu.

YURTİÇİNDE ÜRETİLEN SULAMA SİSTEMLERİNE FAİZ YOK

Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf; tasarruflu sulama kredisinde, satın alınacak sulama sisteminin fatura bedelinin tamamına kredi kullandırılacağını söyledi. Pişmaf, yurtiçinde üretilen sulama sistemlerini alacak üreticilerin 5 milyon TL’ye kadar kullanacakları kredide, faizin tamamının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödeneceğini ve komisyon da alınmayacağını belirtti.

Kimyasal gübre kullanımınızı TerraBora ile azaltın.

Krediden; Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olarak bağ, bahçe ve tarla gibi açık alanlarda tarımsal üretim yapan çiftçiler yararlanacak. Suyun kaynağından alınıp bağ, bahçe ve tarla içine dağıtılmasına kadar gerekli tüm makine, teçhizat ve ekipmanlarla ilgili harcamalar, krediye konu edilebilecek. 7 yıla kadar vade uygulanacak kredi ile damla ve yağmurlama sistemleri de alınabilecek.

Krediden yararlanmak isteyen üreticilerin; yetkili bir ziraat mühendisine hazırlatacakları projelerini Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il/ilçe müdürlüklerine onaylattıktan sonra bankaya kredi başvurusunda bulunması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir