Çiftçi borç yapılandırmasında faizler dahil edilecek mi?

Tarım Kredi Mağdurları Merakla Borç Yapılandırmasıyla İlgili Kararı Bekliyor

Tarım Kredi mağdurları merakla borç yapılandırılmasıyla ilgili kararı beklerken, bu konuda yapılan haberlerde faizlerle ilgili bir bilginin olmaması çiftçiyi kaygılandırıyor.

Tarım Kredi mağdurları aylardır borç yapılandırılmasıyla ilgili kararı beklerken, bu konuda son günlerde çiftçiyi umutlandıran haberler yapılmaya başlandı. Ancak yapılan haberlerde borçların 5 eşit takside bölüneceğine yönelik bilgiler verilirken, faizle ilgili bir bilginin yer almaması çiftçiyi kaygılandırıyor. 

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

YENİ ŞAFAK: ÇİFTÇİYE BORÇ YAPILANDIRMA MÜJDESİ YOLDA

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter’in haberine göre, ekonomi paketinde binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiren bir düzenlemede yer alıyor. Değişiklik olmaması halinde çiftçilerin tarım kredi kooperatifleri üzerinden kullandıkları kredilerin yapılandırılması da hedefleniyor. Son olarak geçtiğimiz yıl yapılandırılan sorunlu krediler için 5 taksit imkanı getirilmiş, hali hazırda ilerleyen hukuksal süreçler ve yaptırımlar da durdurulmuştu.

İş dünyasının da yakından takip ettiği ekonomi paketinde değişiklik olmaması halinde yer alan düzenlemelerden biri ise binlerce çiftçiyi yakından ilgilendiriyor. Düzenlemeye göre Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üreticilere kullandırılan ve sorunlu hale gelen tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılması da öngörülüyor.

KANUNİ TAKİBATLAR DURDURULUYOR
Olası yapılandırma kapsamında tarımsal krediler belli şartlar altında taksitlere bölünürken, kooperatif ve ortaklar hakkında başlatılan kanuni takibatlar ise durduruluyor. Borç nedeniyle menkul ya da gayrimenkullerin icra yoluyla satışı da durdurulurken, kooperatif veya ortaklarının hesaplarına bankalar tarafından konulan blokeler de yapılacak sözleşme ve taahhütnameler ile kaldırılıyor.

AYKIRI SATIŞ VE KİRAYA BAŞVURU YOK!

Borç yapılanması kapsamında bakanlığın izni olmadan yapılan borçlanma sözleşmelerine aykırı olarak tesislerini satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını yok edenler ise yapılandırma için başvuru yapamıyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL YAPILANDIRILMIŞTI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kredi kullandırılan tarımsal amaçlı kooperatiflerin borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin son düzenleme geçtiğimiz yıl yapılmış, tarımsal amaçlı kooperatifler veya bu kooperatiflerin ortaklarına 31 Ağustos 2020’den önce kullandırılan kredilerden 17 Kasım itibarıyla vadesi gelmiş olanların yeniden yapılandırılmasına karar verilmişti.

BEŞ TAKSİT İMKANI

Düzenleme kapsamında taksitlendirmeye esas toplam borç miktarı 5’e bölünerek, her yıl bir taksit olmak üzere 5 eşit taksitle tahsil edilecekken, ilk taksit ödemesinin vadesi ise Kasım 2021 olarak belirlendi.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir