Mahsullerde Dondan Koruma için Potansiyel Yeni Araç

tarımdaki problemler

Adelaide Üniversitesi’ndeki tarım alanında uzmanlaşmış bilim adamları ve mühendisler, tahıl mahsullerini don hasarına karşı taramak için potansiyel yeni bir araç belirlediler.

Optics Express dergisinde bu hafta yayınlanan araştırmaları, terahertz dalgalarını kullanarak (elektromanyetik spektrumdaki mikrodalga ve kızılötesi dalgalar arasında yer alan) görüntüleme teknolojisi ile arpa bitkilerini tahribatsız bir şekilde don hasarına karşı başarılı bir şekilde tarayabildiklerini gösterdi.

Üniversitenin Tarım, Gıda ve Şarap Fakültesi’nden proje lideri Profesör Jason Able, Donun Avustralyalı tahıl yetiştiricilerine her yıl 360 milyon dolara doğrudan ve dolaylı zararla mal olacağı tahmin ediliyor” diyor.

“Önemli ekonomik kaybı en aza indirmek için, yetiştiricilerin mahsulü saman için biçip biçmeme veya hasada devam etme kararlarının don hasarı meydana geldikten hemen sonra verilmesi çok önemlidir. Bununla birlikte, gelişmekte olan tahılları don hasarına karşı analiz etmek zordur ve zaman alıcıdır. ve yıkıcı örneklemeyi içerir. “

Don hasarı, bitkinin üreme organları, büyüme mevsimi boyunca 0 ° C’nin altındaki hava sıcaklıklarına maruz kaldığında meydana gelebilir, hasar miktarı don olaylarının şiddetine ve oluşumuna bağlıdır.

Arpa ve buğday gibi tahıl ürünleri, genetiğe, yönetim uygulamalarına, çevresel koşullara ve bunların etkileşimlerine bağlı olarak don hasarına karşı geniş bir hassasiyet yelpazesi gösterir. Örneğin, sıcaklıktaki bir derecelik fark, don hasarının buğdayda% 10’dan% 90’a çıkmasına neden olabilir.

Üniversitenin Waite Araştırma Enstitüsü ve Tahıl Araştırma ve Geliştirme Kurumu tarafından desteklenen araştırmacılar, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Okulundaki Terahertz Mühendislik Laboratuvarı’ndaki son teknoloji bir görüntüleme sisteminin hem arpa hem de buğdayı taramak için kullanılıp kullanılamayacağını test ettiler. don hasarı için sivri uçlar.

Terahertz dalgaları, buzlu ve çözülmemiş tahıllar arasındaki farkları belirlemek için sivri uçtan geçebilir.

Profesör Able, “Dona maruz kalan arpa ve buğday başaklarının don olayının sonrasına kadar günlerce semptom göstermesi gerekmez” diyor. “Bu teknoloji, semptomlar gözle görülür bir şekilde tespit edilmeden önce donma hasarının belirlenmesi için umut veriyor.”

Dr Wendy Lee, Dr Ariel Ferrante ve Doçent Withawat Withayachumnankul dahil olmak üzere araştırmacılar, terahertz görüntülemenin donmuş ve çözülmemiş arpa artışlarını ayırt edebildiğini ve sonuçların birçok taramada tekrarlanabilir olduğunu buldular. Bu görüntüleme teknolojisi aynı zamanda tek tek başak uzunluğu boyunca ayrı tane konumlarını belirleyebildi.

Profesör Able, “Bu teknoloji muhtemelen yetiştiriciler ve tarım uzmanları tarafından mahsul yönetimine yardımcı olmak ve dondan kaynaklanan kayıpları en aza indirmek için kullanılabilecek tarla tabanlı bir araca geliştirilebilir” diyor. “Mevcut haliyle teknoloji, bitki yetiştiricileri tarafından bir yetiştirme hattının performansı hakkında diğerlerine göre daha hızlı ve daha bilinçli seçim kararları vermek için de kullanılabilir.”

Erken don hasarı için terahertz tahribatsız muayenenin sahada konuşlandırılmasını sağlamak için daha fazla Ar-Ge’ye ihtiyaç duyulmaktadır ve araştırma ekibi, diğer işbirlikçilerle saha testleri için çalışan bir prototip geliştirmek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir