Yeni araştırma, çiftçilerin yeni teknolojileri benimseme konusundaki isteksizliğine ışık tutuyor

tarım teknolojileri ve çitçi

Kent Üniversitesi Ekonomi Okulu’nun araştırması, gelişmekte olan ülkelerde tarımsal üretkenliği iyileştirmenin önündeki uzun süredir devam eden bir engele yeni bir ışık tutuyor: küçük ölçekli çiftçilerin, kendileriyle ilişkili riskler nedeniyle modern teknolojileri benimseme konusundaki isteksizliği.

Science Direct’de yayınlanan makale, Gana’daki küçük ölçekli akvaryumcular arasında riske yönelik tutumlar ile geleneksel riskleri azaltan yeni teknolojileri benimsemek için geçen süre arasındaki ilişkiyi inceledi. kötü hava koşulları, suda yaşayan avcılar ve kötü hijyen.

Araştırmacılar, riske karşı isteksizliklerini ve kumar oynama isteklerini ölçmek için güney Gana’daki dört bölgedeki 30 köyde aquafarmers ile bir dizi psikolojik deney gerçekleştirdi. Ayrıca, akuafarmerlerin yakın zamanda Gana’da tanıtılan üç yenilikçi teknolojiyi benimsediklerini de kaydettiler: balıklar için yırtıcı hayvanlara dayanıklı yüzen kafesler; besin açısından zengin balık yemi; ve hızlı büyüyen, hastalığa dayanıklı bir tilapia balığı türü.

Sonuçlar, geleneksel üretim risklerinden kaçınmanın üç teknolojinin de benimsenmesini hızlandırdığını gösterdi. Bununla birlikte, yüzer kafeslerin benimsenmesi, gerekli olan önemli ön mali yatırım nedeniyle daha yavaştı ve teknoloji ile küçük ölçekli deneyleri pratik hale getirdi. Çalışma ayrıca, bir topluluktaki aquafarmers kafesleri kullanmaya başladıktan sonra, başkalarının riski alma konusundaki isteksizliğinin daha da azaldığını buldu.

Araştırmanın yazarları, bulgularına dayanarak, gelişmekte olan ülkelerdeki küçük ölçekli çiftçiler tarafından yeni tarım teknolojilerinin benimsenmesini teşvik etmek için bölgesel yayım ajanlarının yardımı ve teşvikiyle yeni tarım teknolojileri hakkında pratik bilgiler ve bunların benimsenmesinden elde edilen olumlu getiriler hakkında bilgi sağlamayı savunuyorlar.

Ekonomi Kıdemli Öğretim Görevlisi ve Baş Araştırmacı Dr. Adelina Gschwandtner şunları söyledi: ‘Bu bulguların Afrika ötesinde ve küresel tarım sektörü üzerinde önemli sonuçları olabilir. Yeni fikirler, yöntemler ve teknolojiler benimseyerek riski azaltma potansiyeline ilişkin bu yeni anlayışla geleneksel algıların ele alınması, ticari girişimlerin gelecekte nasıl görüldüğünü ve yürütüldüğünü genişletebilir. Bu da, gelişmekte olan ülkelerdeki tarımsal girişimlerin güvenli hale gelmesine ve gelişmelerine yardımcı olabilir. ‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir