Tarım Bakanı açıkladı: IPARD destekleri 81 ilde uygulanacak!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 42 ilde uygulanan IPARD programı uygulamasını, 2023’ten itibaren 81 ilde uygulanacağını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Türkiye Tarım Politikaları toplantısında yaptığı konuşmada 2023’de IPARD 3 programını başlatacaklarını belirterek, IPARD desteklerinin 81 ilde uygulanacağını açıkladı. Bilindiği üzere IPARD destekleri sadece 42 ilde veriliyordu. IPARD desteklerinin sadece belli illerde verilmesi tepkilere neden oluyordu. 

IPARD desteği hangi illerde veriliyordu? 

IPARD desteği şu illerde uygulanıyordu: Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yaptığı açıklamaya göre, IPARD destekleri artık 81 ilde verilecek. 

Kaynak: tarimdanhaber.com

IPARD NEDİR?

Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı (Instrument for Pre-Accession-IPA) Kırsal Kalkınma bileşeni IPARD, Tarım ve Orman Bakanlığının yatırım destekleme araçlarından biridir. Ülkemizde 42 ilde yürütülen IPARD Programı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi tarafından 2014-2020 dönemi için hazırlanmış olup, 27 Ocak 2015 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmıştır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ise Programın uygulamasını gerçekleştirmektedir. Program tarımda ve kırsal kalkınmada desteklenecek sektörleri, kapasiteleri, hibe oranlarını ve miktarlarını belirlemektedir.

IPARD kapsamındaki mali destekler karşılıksız olmakla birlikte şartlı ve mükellefiyetlidir. Şöyle ki destekleme kararı alındıktan sonra imzalanacak sözleşmelerde belirtilen hususlara uyulması durumunda destekler karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilecektir. Sözleşme hükümlerinin ihlali durumlarında ise sağlanmış mali desteklerin varsa gecikme zammı ile birlikte geri alımı söz konusudur.

Kaynak: ipard.tarim.gov.tr