Tarım Bakanlığı böyle mi yönetiliyor? Çiftçiyi mağdur edenlerden hesabı neden sorulmuyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı Mağduriyete Sebep Olan Sorumlular İçin Hiç Bir İşlem Yapmadı!

Yüzde 75 hibe tohum skandalında yazlık tohum yerine kışlık tohum dağıtılarak hem kamu kaynakları hem de çiftçi ciddi anlamda mağdur edilirken, Tarım ve Orman Bakanlığının bu mağduriyete neden olan sorumlular hakkında hiç bir işlem yapmadığı ortaya çıktı.

Ağrı’da yaşanan yüzde 75 hibe tohum skandalının üstünün örtüldüğü ortaya çıktı. Tohum skandalında yazlık tohum yerine kışlık tohum dağıtılarak hem kamu kaynakları hem de çiftçi ciddi anlamda mağdur edilirken, Tarım ve Orman Bakanlığının bu mağduriyete neden olan sorumlular hakkında bir işlem yapmadığı ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığının, skandalın aydınlanması için TBMM Başkanlığına verilen soru önergesine geçiştirilerek cevap verilmesi manidar bulundu. 

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Çiftçi Ektiği Tohumdan Hiç Bir Ürün Alamadı!

Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ekilebilir arazileri üretime kazandırmak için ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’ programı kapsamında 21 ilde yüzde 75 hibeli tohum desteğinde büyük bir skandal ortaya çıkmıştı. Ağrı’da yazlık ekiliş yapacak çiftçiye kışlık arpa tohumu dağıtıldığı ortaya çıkarken, bu tohumları eken çiftçilerin neredeyse hemen hepsinin mağdur olduğu gündeme gelmişti. 
Konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanlığı bugüne kadar kamuoyuna sağlıklı bir açıklama yapmazken, TBMM Başkanlığına verilen soru önergesindeki soruların da geçiştirilerek cevaplandırılması manidar bulundu. 

Okan Gaytancıoğlu Pakdemirli’ye Skandalla İlgili 10 Soru Sordu

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Ağrı’da yazlık ekiliş yapacak çiftçilere kışlık tohum dağıtılması skandalıyla ilgili olarak TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den şu soruların cevaplandırılmasını istedi:

-Çiftçiye kışlık tohum dağıtıldığı iddiaları doğru mudur?

-Ortaya çıkan zararların giderilmesi için bir çalışma yapacak mısınız?

-Söz konusu tohumlar hangi firmadan temin edilmiştir? 

-Tohumların alımı için ihale yapılmış mıdır? Bir ihale şatnamesi hazırlanmış mıdır? 

-Bu tohumlar alınırken kontrolleri kimler tarafından yapılmış, kimler tarafından alımı yapılmıştır?

-Tohumlar hangi kriterlere göre onaylanmıştır? 

-İl Müdürlüğünün çiftçilere baskı yaptığı iddiaları incelenmiş midir? 

-Söz konusu iddialarla ilgili Bakanlığınızca bir inceleme başlatılmış mıdır? 

-Eğer bir soruşturma açılmamış ise neden açılmamıştır? 

-Bir soruşturma açılacak ise sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak, yapılan işlerde sorumluluğu olanlar hakkında bir işlem yapılacak mıdır? 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, söz konusu soru önergesine cevap verirken, yazlık ekiliş yapacak çiftçiye neden kışlık tohum dağıtıldığına yönelik soruların hiçbirine cevap vermemesi dikkat çekti. 

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

400 Ton Arpa Tohumundan 1700 Ton Ürün Alındı! Bakan Skandalı Bu Komik Üretim Rakamlarıyla Savundu!

Diğer yandan proje kapsamında 400 ton arpa tohumu temin edilerek 19 bin 652 dekar alanda ekiminin yapıldığı ve bu ekimden 1700 ton dane arpa hasadı gerçekleştirildiği belirtilerek, “bir kaybın söz konusu olmadığı gibi ilave katma değer oluşturulmuştur” şeklinde bir savunmada bulunulması anlamlı bulundu. 

Bakan Pakdemirli Çiftçinin Mağduriyetine Duyarsız Kaldı!

Bakan Pakdemirli, yazlık ekim yapacak çiftçiye neden kışlık tohum dağıtıldığı, bu skandala kimlerin neden olduğu ve sorumlular hakkında bir işlem yapılıp yapılmadığı, tohumun hangi firmadan temin edildiği, tohumların bir ihale ile mi temin edildiği ve Bakanlığın mağdur olan çiftçilerle ilgili olarak bir inceleme başlatıp başlatmadığına yönelik sorulara hiçbir şekilde cevap vermemesi dikkat çekti. 

Yanlış Tohum Firmadan Alınarak Birilerine Rant Mı Sağlandı?

Ağrı’da büyük bir skandala neden olmasına rağmen Tarım ve Orman Bakanlığının konuyla ilgili hiç bir soruşturma başlatmaması ve konuyla ilgili verilen soru önergesine de geçiştirilerek cevap verilmesi, akıllara ‘söz konusu yanlış tohumun alınarak çiftçiye dağıtılmasına kim karar verdi ve bu kararı alanlar buradan bir rant elde etti mi?’ sorusunu getiriyor.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir