Üreticilerin korkulu rüyası! Elma ve Armut bahçelerinde hastalıklar yaygınlaştı

Elma ve armut bahçelerinde ilgili tarım ve orman müdürlüklerinin yaptığı kontroller sonucunda yetiştiricileri büyük zararlara uğratan olan Karaleke ve Ateş Yanıklığı hastalığı karşı üreticinin harekete geçmesi için gerekli uyarılar yapıldı.

Baharın gelişiyle birlikte üreticiler hız kesmeden ürünlerine gerekli özeni göstermeye devam ediyor. Genellikle Mart ve Nisan aylarında dikimine başlanan elma ve armut ağaçlarının hastalıklarıda bu durumdan ötürü artış gösterdi.

İlgili Tarım ve Orman Müdürlüklerinin gerçekleştirdiği kontroller sonucu elma ve armut bahçelerinde büyük zararlara sebebiyet Karaleke ve Ateş hastalığı bulgularına rastlandı. Müdürlükler yetiştircinin ilaçlama uygulamaları süratle başlaması uygun gördü.

Bursa Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre ; ​

​Elma ve Armut bahçelerinde yapılan kontroller ve Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonlarından alınan veriler sonucunda; önemli zararlara neden olan Karaleke ve Ateş Yanıklığı hastalığı karşı kimyasal mücadele başlatılmıştır.

DİKKAT :  Kullanacağınız Bitki Koruma Ürünlerinin reçetelerini üretici kayıt defterlerinize yazdırınız.

Arılara zarar vermemek için Bitki Koruma Ürünlerini arı faaliyetlerini göz önünde bulundurarak sabah erken veya akşam geç saatlerde uygulamaya özen gösteriniz.

Not: Çeşitlerin fenolojik gelişimleri ile meteorolojik şartlar dikkate alınmalıdır. 07/04/2023

BURSA İL TARIM ve ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ          

(Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü)

Kaynak: tarimdanhaber.com