Yaygın Sukulent Türleri

sukulent türleri

Sukulentlerin geniş şemsiyesi altında yer alan yaklaşık 60 bitki ailesi vardır. En popüler ailelerden dördü Sempervivum, Cactaceae (kaktüsler), Sedum ve Haworthia’dır. Her aileden popüler sukulent türlerinin örneklerini ve resimlerini ekledik. Bu bitki ailelerini birbirinden ayıran bazı ayrıntıları inceleyin.

Sukulent Türleri

Cactaceae (kaktüsler)

Tavşan Kulakları kaktüsü Noel Kaktüsü Ay Kaktüsü


Kaktüsler, koruyucu dikenli dikenleri ile en çok tanınan sulu meyvelerden biridir. Çöle alışmaları nedeniyle aşırı soğuğa ve sıcağa dayanabilir ve çok az su ile hayatta kalabilirler.

Opuntia microdasys, Bunny Ear (tavşan kulakları kaktüsü)
Schlumbergera bridgesii, Chirstmas Cactus (Noel kaktüsü)
Gymnocalycium mihanovichii, Moon Cactus (ay kaktüsü)

Haworthia


Haworthia bitkileri, Güney Afrika’dan gelen küçük etli bir çeşittir. Çok güneş ve kuru dönemlere alışkındırlar. Küçük olmalarına rağmen, Haworthia cinsi etli ailenin büyük bir bölümünü oluşturur.

sukulent türleri haworthia
Zebra Haworthia Kedi Ayağı Peri tahtası

Haworthia fasciata (zebra haworthia)
Haworthia cooperi (kedi ayağı)
Haworthia limifolia (peri tahtası)

Sedum


Sedum sulu meyveler, en küçüğü sadece birkaç inç uzunluğunda ve en büyüğü üç metre yüksekliğe ulaşan çeşitli şekil ve boyutlarda gelir. Sedum bitkileri, ünlü Crassulaceae ovata’nın (yeşim bitkisi) bir parçası olduğu Crassulaceae ailesinin bir parçasıdır. Çok fazla güneşe ve az suya dayanabilirler.

Sedum morganianum (burro’nun kuyruğu)
Sedum rubrotinctum (jöle fasulyesi bitkisi)
Sedum türleri (stonecrop)

Sempervivum


Sempervivum succulents, klasik rozet şekilleriyle ayırt edilebilir. Çeşitli renklerde gelirler ve bazıları o çiçektir. Bu dayanıklı sulu meyveler dona karşı da dayanıklıdır – adı “her zaman canlı” anlamına gelen bir bitki için çok uygundur.

Sempervivum tectorum
Sempervivum montanum
Sempervivum arachnoideum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir