Ziraat Odası Başkanı muzdaki tehlikeye dikkat çekti!

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş yetkilileri göreve davet etti!

Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, Alata Azman muz çeşidinin lisansının özel bir firmaya devriyle ilgili üreticinin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, “Bir tane firma çıkmış ‘yok efendim bu fideyi benden alacaksınız’ diye zorlama yapıyor. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Alata Azman muz çeşidinin lisansının özel bir firmaya devredilmesinden dolayı, Türkiye’de muz üretimi tehlikeye girerken, söz konusu lisansı alan firma, ülkedeki çeşit koruma listesindeki tüm muz çeşitlerinin sahibi gibi davranarak, muz üreticileri ve muz fidanı üreticilerine mahkemeden tespit ve ihtiyati tedbir kararı talebi ile baskınlar yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Anamur Bozyazı Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş, muz üretiminde şuanda üreticilere bir firma tarafından dayatma yapıldığını doğrularken, yetkilileri göreve davet etti.

BİR SERTİFİKA ALMIŞ BÜTÜN MUZLARI ÜRETEMEZSİNİZ DİYOR! 

Gümüş, şunları kaydetti: “Antalya’dan gelen bir firma seralara müdahale ediyor. Laboratuvarda üretim yapan üreticilere üretim yapamazsınız diyor. Bir sertifika almış, bütün muzları üretim yapamazsınız diye müdahale ediyor. Çiftçi eski çiftçi değil, devlet eski devlet değil. Biz neyin neyi olduğunu biliyoruz. Çiftçinin üstünden bu kamburun kaldırılmasını istiyoruz”

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında tasarruf, Verimde artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir