Buğday, arpa ve kırmızı mercimekte rekolte kaybı endişelendiriyor!

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuraklıktan dolayı buğdayda yüzde 70, arpada yüzde 85 ve kırmızı mercimekte yüzde 90 gibi bir üretim kaybı yaşandığını belirterek, çiftçiye destek çağrısında bulundu.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av.Abdurrahman Tutdere Adıyaman’daki tarım alanlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Tutdere, Adıyaman başta olmak üzere Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini kuraklığın vurduğunu ifade etti. Artan girdi maliyetleri nedeniyle zor günler geçiren çiftçileri bu sefer de kuraklık vurdu. Kuraklık nedeniyle başta Adıyaman olmak üzere Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki çiftçilerin zor günler geçirdiğini ifade eden Milletvekili Tutdere, “Kuru tarım yapılan alanlarda rekolte yüzde 50 oranında düşmüş durumda.” dedi.

Terrabora Organik Gübre ile Kuraklığa Karşı Önlem Alın.

İktidar, Kuraklık Karşısında Çiftçileri Yalnız Bıraktı

Milletvekili Tutdere kuraklık nedeniyle zor günler geçiren çiftçileri ziyaret etti. Adıyaman tarım topraklarının yüzde 87’sin suya hasret olduğunu bundan dolayı da il genelinde kuru tarım yapıldığına ifade eden Milletvekili Tutdere, Adıyaman geneli ile Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan kuraklık sorununa dikkat çekti. İktidarın sulama projelerini tamamlanmamasından dolayı Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun bereketli topraklarının suyla buluşamadığını bundan dolayı da bölgede kuru tarımın hâkim olduğunu söyleyerek kuraklık karşısında iktidarın çiftçileri yalnız bıraktığını, Türkiye’nin gıda güvencesinin tehlikeye girdiğini söyledi.

Buğdayda Yüzde 70, Arpada Yüzde 85 Kırmızı Mercimekte Yüzde 90 Rekolte Kaybı Var

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında %25 tasarruf, Verimde %40 artış sağlayın.

Milletvekili Tutdere, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuraklıktan dolayı buğdayda yüzde 70, arpada yüzde 85 ve kırmızı mercimekte yüzde 90 gibi bir üretim kaybı yaşandığını ifade ederek, “Çiftçilerimiz bu yıl hem pandemiden dolayı hem de hayat pahalılığından dolayı büyük zorluklar yaşıyor. Girdi fiyatlarında yaşanan artışlar çiftçilerimizi perişan etmiş durumda.” İfadelerini kullandı.

Çiftçilerin bu sene daha da zorlaşan koşullar altında ekimlerini gerçekleştirdiklerini fakat kuraklığında etkisiyle ciddi bir mağduriyet yaşadıklarını söyleyen Milletvekili Tutdere, “Adıyaman Ovası’nın tamamında kuru tarım yapılmakta, en çok da buğday ve arpa ekimi yapılmaktadır. Çiftçilerimiz bu yıl zor şartlar altında ürünlerini ektiler fakat yaşanan kuraklık nedeniyle şu anda ciddi bir mağduriyet yaşıyor, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz ciddi bir kuraklık sorunuyla boğuşuyorlar” dedi.

Üretimden Kopmak İstemeyen Çiftçilerimizin Bu Dönem Mutlaka Desteklenmesi Gerekiyor

Çiftçilerin zor günlerden geçtiğini adeta bir yaşam mücadelesi verdiklerini ifade eden Milletvekili Tutdere, “Üretimden kopmak istemeyen çiftçilerimizin bu dönem mutlaka bu desteklenmesi, kuraklık nedeniyle yaşadıkları mağduriyetlerin ivedilikle giderilmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin bu mağduriyetini bir an evvel giderin, köylülerimizi çiftçilerimizi mağdur etmeyin çünkü bu yıl çiftçi zorda, çiftçi darda.” ifadelerini kullandı.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında %25 tasarruf, Verimde %40 artış sağlayın.

KAYNAK