Tarım Kredi borçlarının yüksek faizle yapılandırılmasına tepki!

Bu borcu hiçbir çiftçimiz ödeyemez!

Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borçlu çiftçilerin borç yapılandırmalarının TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşüldüğü sırada, yüksek faizli yapılandırmaya karşı çıkan bir grup çiftçi Ankara’daydı. Amasyalı çiftçi Ömer Sarı, “Yapılandırmayla beraber 2021 yılının Ekim ayında ilk taksitin ödeneceğini söylediler. Bu borcu hiçbir çiftçimiz ödeyemez. Yüzde 18 bizim için büyük bir faiz” dedi.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında %25 tasarruf, Verimde %40 artış sağlayın.

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi’ne olan borçlarının yüzde 12 – 18 faizle yapılandırılması amacıyla AK Parti’nin verdiği yasa teklifi bugün TBMM’de komisyonda görüşülmeye başlandı. Çiftçilerden birkaç temsilci yüksek faizli borç yapılandırmasına tepki göstermek için Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) önünde açıklama yaptı. Çiftçiler, TBMM Tarım Komisyonu’ndaki milletvekilleriyle görüştüklerini belirterek, TZOB’un çiftçilere sahip çıkmasını istedi. Amasya Kızılcaköy’den gelen çiftçi Ömer Sarı şunları söyledi:

“BU YAPILANDIRMADAN ÇİFTÇİLER MEMNUN DEĞİL” 

“Yapılandırmayla beraber 2021 yılının Ekim ayında ilk taksitin ödeneceğini söylediler. Bu borcu hiçbir çiftçimiz ödeyemez. Yüzde 18 bizim için büyük bir faiz. Niye ödeyemezler? Çiftçilerimiz iki yıldır zaten para kazanamadı. Zararına ya da maliyetinin altına ürünü üretip sattı. Çiftçiler esnafa olan borçlarını 2 yıldır ertelediler. Çiftçilerimizin fide, gübre maliyetleri var. Tarım Kredi de bu şekilde yapılandırdığı zaman… Çiftçimiz geçen yıldan kalan esnafa tüccara borcunu mu ödesin, evini mi geçindirsin, bu yıl aldığı tarım girdi maliyetlerini mi ödesin? Türkiye geneli platformumuz var. Çiftçilerle görüşüyoruz. Eğer böyle bir yapılandırma varsa kimse memnun değil.

Terrabora Organik Gübre ile Gübre kullanımında %25 tasarruf, Verimde %40 artış sağlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir